ANKARA HAYVANCILIK ÇADIRI

Hayvancılık atalarımızdan bugüne gelen meslekler içinde yer almıştır. Hayvancılık ile uğraşan kişilerde teknolojiyi takip etmekte ve artık yapılması uzun vakit alan yüksek maliyetli ahırlar yerine hayvan çadırı tercih etmektedirler. Bu çadırlar yapıldığı hususi malzeme ile istenen her yere ve her boyutta kurulabilmektedir. Tavanın bombeli veya çatı gibi yapılıyor olması ile üzerinde yağmur kar birikmeyerek çökmesi şeklinde bir durum olmamaktadır. Yazın sıcağı, kışın soğuk havayı içeri almayan çadırların arasında büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar rahat etmektedir. Bu çadırların kuruldukları yerde durağan kalmaları da zorunlu olmamakta yerinin değişmesi gerektiğinde bu kolay bir biçimde yapılmaktadır. Hayvancılık ile uğraşan kişilerin yüksek maliyetler ile zorlandığı günümüzde birde ahır kurma zorunluluğu bu çadırlar ile ortadan kalkmakta hayvanlar arasında her mevsim kalabilmektedir.

Kurban Çadırı

Kurban bayramı bütün İslam aleminde olduğu şeklinde vatanımızda de her sene kutlanmakta ve Müslümanlar bu bayramın gereği olarak kurban kesmektedirler. İstanbul, Ankara, İzmir benzer biçimde büyük şehirlerde kesilecek kurbanlar ise Anadolu da hayvancılık meydana getiren kişiler tarafından getirilmektedir. Bu büyük şehirlere getirilen hayvanların arasında kalması arasında kurban çadırı kurulmaktadır. Belediyelerin gösterdiği alanlara bu çadırlar kurulmakta satın almak isteyen kişilerde çadırın olduğu yere gelmiş olarak arasında bulunan hayvanlar arasından kolaylıkla seçim yapabilmektedir. Belediyelerin hususi merkezleri olmasa da besiciler müsait olan alanlara hayvan çadırı kurarak kurbanlık satışı yapabilmektedir. Bu çadırlar özel olarak imal edilmekte içine getirilen bütün büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar rahatça sığdığı gibi kurulması ve sökülmesi de basit olmaktadır. Saklanması da kolay olan bu çadırlar bir defa alındığında uzun seneler süresince her kurban bayramında kurabilir ve kullanılmaktadır.

Besi Çadırı

Besicilik meydana getiren kişilerin fazlaca iyi bildiği gibi hayvanlar sadece rahat ettikleri ortamda gelişebilmektedir. Ahırlarda ve naylon çadırlarda olan ısıtma sorunu nedeniyle hayvanlar kışın soğuktan yaz aylarında da sıcaktan dolayı hasta olmaktadırlar. Bu durumda alınacak verimin düşmesine hatta hayvanların telef olmasına neden olmaktadır. Yeni nesil olan besi çadırı ise bu problemi ortadan kaldırmaktadır. Çadırın yapım edilmiş olduğu malzemenin her türlü iklim şartına dayanıklı olması ile içinde hayvanlarınız sıhhatli olmakta ve alınan verimde yüksek olmaktadır. Besi çadırları düz bir zemine kurulmaktadır. İmalatı ise arasında beslenecek hayvanların sayısına nazaran belirlenen boyutlara olmaktadır. Besi çadırlarının gelişmesi ile artık besicilik yapmak isteyen kişiler için yüksek maliyetler düşmüş ve bu çadırlar tercih edilmeye başlanmıştır.

Tavuk Kümes Çadırı

Kırsal kesimlerde yaşayan kişilerin taze yumurta yemek için tavuk besledikleri bilinmektedir. Bazı kişilerde bunu tecim amaçlı olarak yapmakta ve oldukca sayıda tavuk beslemektedirler. Tavuklar için sağlıklı bir ortam hazırlamak ve onlardan maksimum verim almak için ise arasında huzurlu edecekleri kümeslerin olması gerekmektedir. İçi hava almayan iklim şartlarından etkilenen kümesler yerine günümüzde tavuk kümes çadırı tercih edilmektedir. Bu çadırlar istenen alana kurulmakta ve gerekirse yeri de kolayca değiştirilebilmektedir. Tavuk kümes çadırı almaya kabul eden kişiler önce kaç tavuk besleyeceklerine karar vermelidirler. Bunun arkasından da şirket ile iletişime geçmeli ve hayvan çadırı mevzusunda malumat katılımı gerekmektedir. Isı yalıtımı olan bu çadırlar ile tavuk ve kümes hayvanları gibi büyükbaş, küçükbaş hayvanların barınacağı ortamlar oluşturulmaktadır. Günümüzde hayvan çadırı tercih edilmesinin en mühim sebepleri içinde pratikliği, kurulup sökülebiliyor olması, ısı yalıtımının olması ve fiyatlarının uygunluğu bulunmaktadır. İstenen boyutta üretiliyor olması ile büyük çiftlikler için olduğu gibi yeni besicilik oluşturmaya süregelen küçük işletmeler içinde müsait çözümler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Soru Sor !
Temsilcinize Buradan Yazabilrisiniz
Merhaba Çadır Uzmanı Temsilcimize Hemen Sorularınızı İletebilirsiniz.