Fantüp Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? Nasıl Yapılır ?

İnşaat alanları ve şantiye alanlarında kullanımı uygun görülen ve çoğunlukla görülen ürünler arasında fantüp de gelmektedir. Özellikle tünel çalışmaları için havalandırma gereksinimini elde eden bu mamüller, çeşitli kazı ve inşaat alanlarında da tercih edilerek projenin verimli bulunmasına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Değişik yapı ve yalıtım malzemelerinden meydana gelmekte olan fantüp, yapının veya kazının, havalandırmaya duyduğu gereksinimleri ve ortamı, üst seviyelerde ve yüksek kalitede sağlamaya yönelik olarak üretime doğal olarak tutulmaktadır.

Bu ürünler, dayanıklı ve sağlam yapıları ile mekanın havalandırma ihtiyacına yönelik çalışırken, özellikle tünel yapım aşamalarında önemli rol oynamaktadır. Bunun haricinde başka şantiyeler, inşaat alanları ve kazı emekleri çerçevesinde de kullanıldığı ve havalandırma sağladığı göze çarpmaktadır. Teknik özellikleri ihtiyaç ve dilek durumlarına göre biçim almakta ve üretim bu anlamda gerçeğe dönüşmektedir. Yanmaya karşı dayanıklı malzemeler ile de üretilen fantüp ürünleri olmakla beraber, muhtelif boy ve ebatlarda da üretim gerçekleşmektedir. Genel olarak normal ve spiral özellikli tüpler göze çarpsa da, materyaller ve özellikler değişiklik göstermektedir.

İnşaat alanlarının, bilhassa de tünel emek harcaması yapılan şantiyelerde kullanılması olası görünen fantüp, havalandırma sistemi oluşturarak yapıya katkıda bulunmakta ve inşaat alanını desteklemektedir. Değişiklik malzemeler doğrultusunda üretime girerek, alev geciktirme özellikli bir fantüp bile oluşturulmaktadır. İnşaat alanı ve şantiyenin veya yapının ihtiyaçları doğrultusunda biçim alan bu gereksinimler, fantüp üretiminin nasıl olacağını belirlemektedir.

Tünel çalışmaları için gerekli olan bu ürün grubu, yüksek düzeylerde havalandırma ihtiyacını karşılamakta birinci sırada gelmektedir. Dayanıklı olan yapısı ve sağlam malzemelerden bütünleşmesi ise ürüne olan güvenilirliği son aşama arttıran özelliklerin başından gelmektedir. PVC kaplama ve polyester şeklinde malzemelerin kullanıldığı fantüp, değişik birim ve değerlerde üretime alınmaktadır. Yırtılma ve çekme eylemine dayanıklılık halleri de oldukca güçlü olarak üretilen tüpler, havalandırma ihtiyacını son aşama kaliteli bir şekilde karşılamak için olmaktadır.

Tünel emek harcamaları veya kazı çalışmaları çerçevesinde üretimine ve kullanımına ihtiyaç duyulan fantüp, son zamanlarda özellikle tünel yapılacak inşaat alanlarında kullanılmakta ve havalandırma ihtiyacını karşılayarak hizmet vermektedir. Kaliteli ve yüksek dayanıklılık gibi esaslar doğrultusunda üretimi yapılan bu tüpler, muhtelif ebatlar ile üretilirken, bazı ek özellikleri ile aleve ve yangına dayanıklılık da sağlamaktadır. Üretiminde kullanılan bezler olmakla beraber, ihtiyaca ve isteğe göre bu bez tipleri değiştirilmektedir.

PVC kaplamalar ile üretilen bu tüp sistemleri, polyester benzer biçimde malzemeler ile de desteklenmektedir. Genelde iki değişik şekillerde üretilen fantüp, eklentiler ile değişik hallere de getirilmekte ve ihtiyaçları bu doğrultuda karşılamaya devam etmektedir. Yüksek dayanıklılık yeteneği olan bu mamüller, havalandırma maksatlı kullanılacağı için, güvenli malzemelerden üretilmekte ve bu anlamda kullanılmaktadır. Tünel çalışmalarının bir numaraları mamüllerinden olan fantüp, farklı ebatlarda ve farklı boyutlarda üretime dahil edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Soru Sor !
Temsilcinize Buradan Yazabilrisiniz
Merhaba Çadır Uzmanı Temsilcimize Hemen Sorularınızı İletebilirsiniz.