KÜMES ÇADIRI

Kümes Çadırları Hakkında, Kümes Çadırı Nasıl Olmalı ?

Neden Kümes Çadırı

Kümes Çadırı Nasıl Olmalıdır ?

Gününmüzde tavukçuluk teknolojileri geliştikçe tavuk barınaklarına olan itiyaç artmış bununla birlikte farklı malzemelerden tavuk barınakları yapılmaya başlamıştır. Kümes Çadır sistemleride bunların arasında kullanımı ve kurulumu en pratik olan yapılardan biridir, mevsimsel şartların ve beslenecek kanatlı hayvanın çeşidi ile uyumlu kümes çadırı tercih edildiğinde salma ve kafes tavukçuluğu dahil olmak üzere bir çok kanatlı hayvan yetiştiriciliği kanatlı çadır teknolojileri ile yapıla bilmektedir.

Kümes çadırlarında bir diğer özellik ise bacalarıdır, hayvan yogunluğunun faza olduğu kümeslerde hayvan dışkılarından oluşan amanyakın atılımı zor olacağından mutlaka kümes fanları ile havalandırma sistemi desteklenmelidir.

Yalıtım Sistemleri

Kümeslerde Yalıtım

Tavukçuluk çadırları, kanatlı çadırları gibi kümes hayvancılığının yapıldığı çadır sistemlerinde de daima verimliliği belirleyen hayvanlarımızın refahıdır. Kümes çadırlarımızda iklim şartlarına göre folyolu cam yünü, keçe veya bizofol kullanılmaktadır. Yalıtımsız çadırlarda ısı verimliliği sağlamak mümkün olmayacağından hayvan refahınıda olumsuz yönde etkileyecektir.

Kümes Çadırı

Kümeslerde Metre Kare Hesaplama

Kümeslerimizde gerekli alan ve suluk, yemlik hesabı genel olarak 25 yarkaya 1 adet yemlik düşecek şekilde hesaplanmalı, nipel suluk sistemleri ise yine 25 yarkaya 1m nipel su hattı olarak yerleştirilmelidir. Metrekare hesabı için ise her bir kanatlı için 1 m2 alan hesaplanmalıdır. Üretimde önemli olan hayvan refahıdır bu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Yüksek hayvan refahı eşittir yüksek verim anlamına gelecektir.

Teklif almak için
Yalıtım Sistemleri

Tavuk Çadırı Zemini Nasıl Olmalı ?

Kanatlı Hayvancılık Çadırlarında zeminin beton olması tarafımızdan tavsiye edilir, yıkanabilirlik ve temizlik açısından zeminin düz temiz beton olması oldukça önemlidir. Toprak zeminli tavuk kümesleri kullanıcı açısından oldukça yorucu ve temizlenmesi zor olmaktadır. Günümüzde imkan var ise kilit taşı ile yapılandırılan zeminlerde tercih edilebilir, su birikintilerine sebep olmadan sular toprağa geçer, hemde temizlik işlemleri oldukça kolaydır. Çadır Kümes zeminlerinize talaş ve kumda serpilebilmektedir.

ONS GRUP HAYVANCILIK ÇADIRLARI

~ Güven Kurar ! ~

Kümes Çadırı

Tavuk Gezinti Alanı Ne Kadar Olmalı

Doğru bir salma tavukçuluk yapılması için akademik kitaplarda yazan 4m2 alandır ancak pratikde 500 tavuk için bile bu alan çok büyük bir alana denk gelmektedir. Bu sebeple mevcutta 1 tavuk için 1-2 m2 alan hesaplanmaktadır. Ayrıca mevcut salma alanımız iki veya üçe bölünmelidir, bir alanda tavuklar gezinti yaparken diğer alanlar dinlendirilmeli ve bitkilerin büyümesi sağlanmalıdır bu şekilde daha verimli bir salma tavukçuluk yapılmış olacak ve sürekli taze yeşil ot imkanı olacaktır.

Kümes Havalandırma

Tavuk Çadırı Havalandırması

Tavuk kümeslerinde mutlaka ön ve arka alanlarda havalandırma fanlarının olması gerekmetedir. 1000 tavuk için 2 adet 50cm çapında havalandırma fanı ile tavuk kümeslerimiz kolaylıkla hava sürkülasyonu sağlana bilmektedir. Bu fanlar sayesinde içerde oluşan amonyak, karbondioksit, metan gibi zehirli gazların dışarı atılması düzenli aralıklarla havalandırma yapılarak sağlanmaktadır. Bu sistem 24 saat esaslı olarak fan sistemlerine zaman saati takılıp yapılmalıdır, düzenli bir havalandırma sistemi sürekli olarak içerideki kötü havanın dışarı atılmasını sağlayacaktır.

Tavuk Çadırı – Kaz Çadırı – Ördek Çadırı – Kümes Çadırı

Kanatlı hayvan çadırı ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçin

İLETİŞİM

KÜMES ÇADIR AVANTAJLARI NELERDİR ?

Kümes çadırları kurulumu ve kullanılması oldukça olan kümes yapılarıdır, demonte olarak üretilen bu yapılar taşınabilir ve maliyeti oldukça uygundur, çadır kümeslerin tüm avantajlarını aşağıda bulabilirsiniz ;

 1. İstenilen her meraya sorunsuz uyum sağlar
 2. Beton yapılara göre daha uygun maliyetlidir.
 3. Tekrar ikinci el olarak satabilirsiniz.
 4. Ruhsat ve evrak işleri ile uğraşmak zorunda kalmazasınız.
 5. Demonte yapısı sayesinde tanışanabilir.
 6. Yüksek olması sebebi ile ferah bir ortam sağlar
 7. Kaz, Ördek, Hindi beslemeye uygundur.
 8. Gezen Tavuk işletmelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 9. Kanatlı Hayvancılığı için hayvan refahını arttırarak verim seviyesini yükseltir.
 10. Kurulum hızlıdır, aynı gün içinde kurulabilir.
 11. Tavuk Kümes Çadırı Fiyatı metrekare olarak hesaplanmaktadır. Ortalama bir fiyat verecek olursak 150 TL ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir. Gerekli alan hesaplanırken her tavuk için 1 metrekare baz alınmalıdır.

 

Kümes Havalandırma

Çadır Yalıtım Sistemleri

Doğru yapılandırılmış yalıtımlı hayvan çadırı modellerimiz sayesinde, çadır hayvan barınakları alanında rahat bir nefen alacaksınız. Isı yalıtımlı çadır sistemlerimiz ile hayvan çadırlarınız için ısınma ve soğutma alanında tasarruf etmiş olacaksınız, bizofol, cam yünü veya keçe ile 4 katmanlı olarak projeye göre özel hazırlanan çadır yapılarımız, hayvan refahı için oldukça kritik olan iklimlendirme işlemini kolaylaştırır ve maliyetlerinizi minimuma indirir. Hayvancılık çadırı yalıtım sistemleri üretimini gerçekleştirdiğimiz tüm çadırlarımızda kullanılmaktadır.